ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

ABD VE DÜNYADA TÜRK KÜLTÜRÜ TANITIM ÇALIŞMALARI > DÜNYADA TÜRK DANSLARI TANITIM > HALK DANSLARI TANITIM

Ercüment Kılıç,     Kültür Bakanlığı   Devlet Halk Dansları Topluluğu'nda   profesyonel kadrolu olarak enstrümenist (akordeon sanatçısı) ve daha sonra da danscı olarak 1976-77'de görev yapmıştır.


70 profesyonel dansçı ve müzisyenden oluşan ve 1976'da kurulan Devlet Halk Dansları Topluluğu dünyanın her yerinde Türkiye'yi temsil etmekte ve tanıtmakta olup Türkiye'nin 25 değişik yöresinin halk danslarını icra etmektedir.
  
Kılıç'ın, üniversite öğrenimi için gittiği Amerika'daki ilk yıl 1977'de Miami Üniversite'sinde başlattığı bu tanıtım çalışma zamanla tüm dünyada duyulmuş ve dans organizasyonları tarafından dünyaca tanınan bir isim olmuştur.

Kılıç, aldığı davetler sonunda ABD'nin tüm 50 eyaleti, Kanada, Meksika, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika, İsviçre, Hong Kong, Çin, Tayvan, Singapur ve Japonya'da seminerler, radyo ve televizyon yayınları aracılığı ile milyonlarca insana Türk kültürunu ve Türk bayrağını tanıtmış, bu ülkelerde  profesyonel dans grupları, üniversitelerin dans bölümleri, bale okulları ve profesyonel bale okullarında eğitim vermiştir.

                               

                                                           Amerika'da yayınlanan Let's Dance Dergisi 1984 Kapağı                       1965, Ankara Çankaya İlkokulu, Muhafız Alayı Müsameresi
                                                                                                                                                                           2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü Huzurunda    

 
1979 Yıında Texas Festivali'nde Özel ödül alan, Amerikalılardan oluşan Azeri ekibim (1982'de haber olumuştur)

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön