ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

TÜRK DÜNYASI TANITIM ve LOBİCİLİK ÇALIŞMALARIM > KKTC İÇİN ÇALIŞMALARIM

KKTC VE KIBRIS TÜRKLERİ ÇALIŞMALARIM

Avrupa ve Avrasya İlişkilerinden Sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Sekreter Lynn PAscoe ile Resmi Görüşmeden:


KKTC'YE YÖNELİK ÇALIŞMALARIM


Kıbrıstaki referandum ile ilgili Türk tarafının tezlerini açıklayan ABDde resmi deklarasyonlar.
ABD hükümeti ve Kongre üyeleri ile görüşmeler düzenlemek için Washington
da strateji geliştirme toplantıları.
ABD Dışişleri Bakanlığı ile resmi görüşmeler.
ABD Kongre
sinde milletvekilleri ve senatörlerle resmi görüşmeler.

Kıbrıs Referandumu ile ilgili deklarasyon:

Kıbrıs Rum tarafı hükümeti tarafından uygulanan, referandum sonuçlarını etkileyecek sansür, konuşma özgürlüklerini kısıtlama ve özellikle Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komisyon yetkilisi Günter Verheuganın Kıbrıs Rum televizyonunda görünmesini engelleyici otokratik taktikleri protesto ediyoruz.
Birleşmiş Milletler Barış Temsilcisi Alvaro de Sato tarafından yapılan “ Uluslararası Toplumun Kıbrıslı Türklerin Durumunun İyileştirilmesi” yönündeki açıklamasını  taktirle karşılıyor, diğer Avrupa ülkelerini de İngiltere ve Finlandiya
nın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine uygulanan haksız ambargonun kaldırılması yönündeki yaklaşımlarını izlemeye ve takibe davet ediyoruz.

Washington
da Oluşturulan Türk Lobisinin Strateji Belirleme Toplantısı:
Washingtondaki Türk sivil toplum kuruluşlarının başkanları KKTCye yönelik çalışmalara konusunda ortak bir toplantıya davet edildi. Strateji toplantısına TÜSİAD Washington Bürosu, ARI Foundation, Turkish Law Project, KKTC Washington Temsilcisi, Washington Türk Amerikan Derneği, Maryland Türk Amerikan Derneği, Virginia Türk Kadın Derneği ve önemli Türk iş dünyasından önemli iş adamları davet edildi.ABD Büyükelçisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grosman İle Resmi Görüşme:


ABD Dışişleri Bakanlığı
nın 3. En yüksek düzey yetkilisi Marc Grossman oluşturduğum Washingtonun önde gelen Türk liderlerinden oluşturduğum bir heyeti kabul etti.
Referandum sonrası Kıbrıs
ta olası gelişmeleri ele alan toplantıya Ercüment Kılıç, Kıbrıs Türklerinden Fevziye Manizade, Dr. Ali Manizade,  Maryland Eyaleti Türk Amerikan Derneği Başkanı Kıbrıs Türkü Orhan Suleiman, Türk iş adamı Şemsi  Yozgat,  avukat David Salzman ve avukat Günay Evinç katıldı.ABD Dışişleri Bakanlığ yüksek düzey yetkilisi Lynn Pascoe oluşturduğum Washingtonun önde gelen Türk liderlerinden oluşturduğum bir heyeti kabul etti.

Heyette Ercüment Kılıç, ATAA Başkan Yardımcısı Oya Bain, Maryland Türk Amerikan Derneği Başkanı Orhan Suleiman, TÜSİAD Washington Bürosu Başkanı, Abdullah Akyüz ve Kıbtıslı ABD vatandaşı Dr. Ayşe Soyer hazır bulundular.

Heyet Pascoe
ya Kıbrıslı Türklerin, adanın büyük çoğunluğunun yer değiştirme zorunda kalacağına rağmen “evet” oyu vererek iyi niyetlerini gösterdiğini dile getirdi.

          

      


Florida Milletvekili Cliff Stearns, Ohio Milletvekili Paul Gilmore ve Kentucky Milletvekili Ben Chandler İle Görüşmeler:


Ercüment Kılıç
ın Stearnsı ziyaretinde Türk Amerikan ikili ilişkileri ve Kıbrıstaki son durum tartışıldı.  Sayın Stearns, daha evvel Türk tarafından kendisi ile bir görüşme talep edilmediğini  ve Kılçın düşünce ve tavsiyelerini olumlu bulup yararlandığını belirtti.  Sayın Stearns, herekli yardıma her zaman hazır olduğunu, hatta Kıbrıslı Türkleri desteklenek için Temsilciler Meclisinde bir önerge vermek için yasal girişimde bulunabileceğini belirtti.

Kıbrıs
taki referandumun ele alındığı diğer millletvekili toplantılarında ABDnin Kuzey Kıbrısa uyguladığı ambargoa ve ayrımcı yaklaşımlar, KKTCye yasaklanan direkt uçuşlar, Kıbrıslı Türklerin ABD vize sorunları ve Türk öğrencilerin burs sorunları dile getirildi.

   
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön