ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

TÜRK DÜNYASI TANITIM ve LOBİCİLİK ÇALIŞMALARIM > UYGUR TÜRKLERİ İÇİN ÇALIŞMALARIM

UYGUR TÜRKLERİ ÇALIŞMALARIM


Uygur Türkleri lideri Erkin Alptekin için Washington'da konferanslar düzenlenmiş, Amerikan medyasının çok geniş çapta katılımı sağlanmışi; ABD yönetimi, milletvekilleri ve sanatörlerle görüşmelerimde Uygur Türklerinin dertleri sürekli olarak dile getirilmiştir.

 


D
üzenlenen konferanslara kamu dışı kurumlar, kamu kurumları ve üniversitelerden çok sayuda katılım sağlanmıştır.  Doğu Türkistan’nin Dünü Bugünü Yarını olarak adlandırılan toplantı ATAA’nin bürosunda Doğu Türkistan Ulusal Kongresi Başkanı Erkin Alptekin tarafından gerçekleştirildi. Ercüment Kılıç tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başlayan konferansta, Sn. Kılıç ATAA derneği olarak bu konferansla Kominist Çin rejiminin sistematik baskısı ve zulmü altındaki Uygur’lara karşı Amerikan Kamu Oyunda duyarlılık yaratmayı amaçladıklarını ifade etti. Sn Alptekin ise konuşmasında Doğu Türkistan’in kısa tarihçesine ve Uygurların Çin Hükümetinin sürekli kendilerini baskı altında tutma politikalarından kaynaklanan sorunlarına değindi.

Alptekin, Cin’in ne zamandan beri Uygurları ;’’Amerikan Ajanı , Sovyet Hegemonyacısı, Pantürk, Panislamist, kökten dinci, bölücü ve bu günlerde de terrorist’’ olmak gibi asılsız ithamlarla yargılayarak devlet kontrolünde tutsak tutmaktan ibaret insan haklarıyla çelişen bir baskı politikası güttüğünden , ve bunun nasıl bir politik bir oyun olduğundan bahsetti.Konuşmayı Alptekin’in katılımcıların ve medyanın sorularına cevap vermesi izledi.

Uluslarası Genel Af Örgütü (Amnesty International) Komitesi, Uygur Amerikan Birliği, Wall Street Journal Gazetesi, New York Times, New York Post, Washington Post, Irak Türkmenleri Birleşik Hareket Grubundan Orhan Ketene ve İstanbul Üniversitesinden Ömer Alp Aksu konferansın katılımcıları arasındaydı.Türk Medyasını temsilen ise konferansa Türk Basınından ise Doğan Haber Ajansı.Türkish Daily News’ Aydınlık Dergisi katıldılar

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön