ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

TÜRK DÜNYASI TANITIM ve LOBİCİLİK ÇALIŞMALARIM > TÜRK DÜNYASI ÇALIŞMALARIM HAKKINDA

Ercüment Kılıç özgeçmişinden kaynaklanan yakınlığından dolayı yaklaşık 40 yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde Azerbaycan'i da tanıtım çalışmalarında bulunmaktadır.

Özellikle Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını ilanları öncesi, tüm Orta Asya Türk cumhuriyetleri gibi Azerbaycan da dünya insanlannin genel kültürlerinin bir parası değildi. 1990'li yıllardan sonra sevindirici bir gelişme olan Azerbaycan'in artık her yerde bilinip tanınmasının başlaması öncesinde dünyanın bir çok yerinde Azerbaycan kelimesinin sokaktaki birçok insana ilk tanıtımı Ercüment Kılıç tarafından yapılmıştır. . Azerbaycan kültürünü önceden tanıyıp sevmek, müziğini, ve dansını tanımak şansına sahip olmuş insanların sonradan bu ülkeye duydukları ilgi hem pozitif, hem de kendileri için heyecanland
ırıcı olmuştur.

Ercüment Kılıç'in 1990 yılına kadar Azerbaycan adına verdiği hizmetler kültürel alanda olmuştur. Ancak bu yıldan itibaren politik hizmetlerini hızlandirmiştir. Kılıç'in öncülüğü ile planlanan, bir Amerikan Demokrat Partili milletvekilinin Azerbaycan'a 1990 ziyareti Azerbaycan tarihine, o ülkeyi ilk ziyaret eden Amerikan milletvekili olarak geçmiştir. Rus tanklarının yüzlerce Azeriyi ezmesinden bir ay sonra Azerbaycan'a gerçekleştirilen bu ziyaret sırasında, zaten bir Türkiye dostu olan Milletvekili Jim Moody aynı zamanda bir de Azerbaycan dostu olmuştur. Ziyaretinin ardından Jim Moody'nin izlenimlerini anlatan Amerikan
Kongresinde yaptığı konuşmalar Amerikan medyası çapında da devam ettirilmiştir.

Son yıllarda da, Ercüment Kılıç tüm Amerikan devlet ilgilileri, milletvekilleri, ve yönetimleri ile yaptığı görüşmeler sırasında Azerbaycan ile ilgili konuları dile getirip, Baku-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Karabağ, bir milyon evsiz Azeri mültecisi, ve Amerikan ambargoları gibi bir çok konuyu gündeme getirmiştir.

Son olarak, ATAA başkanlığı sırasında Ercüment Kılıç, ATAA'nin Türkiye'ye her sene düzenlediği yıllık resmi gezilerinin sekizincisi ardından Azerbaycan'i 17 kişilik heyetle ziyaret ederek Cumhurbaşkanı
İlham Aliyev ve Azerbaycan'daki diğer liderlerle de görüşmüş ve çeşitli bilgi alış verişlerinde bulunmuştur.

Azerbaycan yanında, Amerika'da bulunduğu yıllarda Ercüment Kılıç aynı zamanda Irak Türkmenleri, Uygur Türkleri ve Kırım Türkleri ile ilgili olarak da önemli çalışmalar yapmıştır.

Uygur lideri Erkin Alptekin için Washington'da 2004 yılında organize edilen seminer, son yılların en başarılısı olmuş, The Washington Post, The New York Times gibi Amerikan'nin medya devleri tarafından katılımla izlenmiş, ve Amerikan medyasında geniş yorumlara sebep olmuştur. Yine aynı seminere Çin Halk Cumhuriyeti büyükelçiliği mensuplan yanında Amerikan Dış İşleri Bakanlığı mensuplannın da bizzat katılımları ilgi çekici olmak yanında kalıcı faydalar sağlamıştır.

Kırım Türkleri'nın evsanevi lideri Mustafa Cemiloğlu ile Kırım'da görüşmeye gidilmiş ve kendisinin Jim Moody ile tanışması sağlanmış, ardından da Amerika'da Kırım Türklerinin sorunları dile getirilmiştir.

Irak Türkmen Halk Cephesi Washington Temsilcisi Orhan Keten ile de son iki yılda yakın ilişkiler kurulmuş ve kendisi adına konferans tertiplenmiş, Ercüment Kılıç'in Amerikan Kongre üyeleri ziyarelerine davet edilmiş, hem de diğer yapılan tüm görüşmelerde Amerikan liderlerinin dikkatleri Türkmen konusuna çekilmiştir.


 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön