ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

ABD VE DÜNYADA TANITIM VE LOBİCİLİK ÇALIŞMALARI > ABD'DE SİVİL TOPLUM ÇALIŞMALARI > TEXAS ÇALIŞMALARIM

Aşağıda: Dallas Morning News Gazetesi ve başlığı:
                           "Türkler Texas Hava Kanallarının Soför Koltuğunda""Merhaba" diyerek başladı ilk cümlesine yaklaşık 250,000 Dallas'li TV izlyicilerine hitab eden İngiliz aksanlı Dallas'daki Kanal 13 sunucusu Michael Collier. Aldından da ekledi "Bu Türkçe'de hello demektir, bilirmiydiniz!". "Bu geceyi açmak için ne güzel bir başlangıç" dedi en sonunda da.


Türkler bir ay boyunca kamerlar önünde oturup her gece çeyrek milyon Amerikalı'nin karşısında çıktılar. Ve her gece de t
üm spikerler "Türkler buradalar!!" dediler.

PBS ismi ile bilinen bu Amerikan TV kanalının özelliği programlarının arasında reklam göstermemesi ve eğitim ve sanat ağırlıklı programlara yer vermesidir.Reklam almayan bu TV şirketinin gelirini de halk verir. Bu amaçla da yıl iki kez birer aylığına her gece birkaç saat süren, popüler programlar arasına serpiştirilmiş para toplama kampanyaları yapılır.

Bu kampanyaları de o şehirin vatandaşlari kendi vakitlerini vererek yerine getirirler. Gönüllüler olarak PBS'in yardımcı listesine ismini yazdiran herkes bu programlarda yardımcılık yaparlar.

Ercüment Kılıç başkanlığındaki eki
ip de BPS ile ilişkiye geçip yardımcı olmak istediklerini söylediğinde, PBS kendilerini memnuniyetle kabul etti.

Programa katılan Türkleri seyreden Amerikanlı'nin Türkleri tanıyıp sevmemeleri imkansızdı. Türkler, "biz de buradayız, bu toplumuz bir parçasıyız, burada ekmek yiyoruz, ve biz de kendimize düşen görevi seve seve yerine getiriyoruz".diyorlardı.

Bunun adı lobiciliktir. Tabanda yapılan, o ülkenin dokusunu etkilemek çalışmasıdır. 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön