ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

ABD DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI MARC GROSSMAN 2

ABD VE DÜNYADA TANITIM VE LOBİCİLİK ÇALIŞMALARI > ABD YÖNETİMİNE BASKI ZİYARETLERİ


2. MARC GROSSMAN GÖRÜŞMESİ


"ÇATIYA ÇIKIP BAĞIRMAYACAĞIM AMA GELİŞMELER VARDIR"
"Çatıda bağırmayacağız ama tüm gerekli Yunan birimlerine ve kongre üyelerine neler yaptığımızı anlatmaktayız!" "Yurtlarından olmuş 1.000.000 Azerbaycanlı bizim için de endişe vericidir."

Bunlar Sayın Grossman'ın düşüncelerinin ana başlıkları idi


Amerikan Dışişlerindeki 3. büyük yönetici Marc Grossman yukarıdakileri söyledikten sonra şunları da ekledi: " Yapmak istediklerimizi yavaş yavaş gerçekleştirmekteyiz. Kıbrıs'in tesmi olarak tanınması hariç her sözümüzü yerine getireceğiz. Ama bunları yaparken de çok gürültü yapmak istemiyoruz. Yaklaşık 20-30 kalemlik listemizden şimdiye kadar 8-9 kalem iş bitirdik. Bitirdiğimiz işleri de açıkça ilgili tüm kişilere bildirmekteyiz, ama bunu yaparken yüksek bir kamu profili de çizmek istemiyoruz. Evet yeri gelip Yum ve Yunan tarafından sorulara maruz kalmaktayız, ama kendilerine planımıza sadıp kalacağımızı belirtmekteyiz. Büyükelçi Klosson KKTC yöneticilerine yaptığı ziyaretleri bir sır olarak saklamamaktadır. Papadopoulos bile artık Ercan havaalanının açılması konusunda endişe belirtmemektedir. Şimdiden Kırbis'a 30.5 milyon dolar yardım planlamaktayız. Geçen sefer yaptığınız ziyaretinizde belirttiğiniz kuzey Kıbrıs vatandaşlarına uygulanan vize şartlarında gerekli değişiklikleri yaptık ve artık KKTC vatandaşları sadece 6 aylık değil , 2 yıla kadar ABD vize haklarına kavuşmuşlardır. Avrupa Birliği üyelerine de bu konularda tavsiyelerde bulunacağız. Bir kaç yıl önce Rum kesimi Türk kesimine Türkerin askeri yardım sokmalarını yasaklayıcı bir kanın istemişti. Gerekli görüşmeler sonunda bu kuralın her iki taraf için de gereli olduğunu biz kanuna sokmuştuk. Ancak kendi istedikleri kanunu ilk önce Yunanlılar bozdu. Akabinden ilk iki yıl biz gerekli diplomatik girişimlerde bulunduk ama olumlu bir netice alınamaması sonunda Kongre'yi bu konu üzerinde uyardık."

Görüşme sırasında Sayın Grossman'a Kerry' seçim komitesi ile bir görüşme yaptığımızı, kendisinin Ermeni soykırım iddiasına verdiği desteği kınadığımız, önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Sayın Bush'un kazanması halinde şimdiki yönetimin desteğinin devamını arzuladığımız belirttik.


Ayrıca Azerbaycan'in bir milton mültecisi, ve Irak Türkmenlerinin genel sorunları ile ilgili de bilgiler verdik.


 
 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön