ERCUMENT KILIC

İçeriğe git

Ana Menü

ABD DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI ERİC EDELMAN

ABD VE DÜNYADA TANITIM VE LOBİCİLİK ÇALIŞMALARI > ABD YÖNETİMİNE BASKI ZİYARETLERİ


EDELMAN İLE WASHINGTON'DA
ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDA GÖRÜŞTÜK


Başkan yardımcısı Richard Cheney ofisinden alınan tavsiye üzerine Ankara'ya büyükelçi olarak gidecek olan Eric Edelman'la bir görüşme yaptı
K.

Ailesi bu yüzyılın başlarında Rusya'dan Türkiye'ye göçmüş olan Edelman'in bu ataması, Türkiye'ye yönelik tecrübelerinin ışığında akıllı bir iş gibi görünmekte. Bu nedenle kendisiTürkiye'de bulunacağı süre içinde olumlu intibalarının devam edeceğini bildiğini belirtti. Edelman'in alçak gönüllü, içten ve sıcak kişiliğinin Türk Amerikan dostluk ilişkilerinin ilerlemesinde olumlu bir etken olacağını düşünmekteyiz.

Bu toplantı sırasında Ercüment Kılıç'a şu kişiler iştirak ettiler: ATAA Genel Sekreteri Özgür Karaosmanoğlu, Türkmen Halk Cephesi Washington Temsilcisi Orhan Ketene, TÜSİAD temsilcisi Abdullah Akyüz, Prof. Can Korman, ATA-DC Başkanı Hülya Polat
ve ABD-Azerbaycan Komitesi Başkanı Ceyhun Mollazade.

Misafirlerin tanıtımından sonra Ercüment Kılıç, Edelman'a ATAA'yi tanıtımcı açıklamalarda bulundu. Edelman da her ne kadar her iki tarafın da geçmiş hataları olmasıyla birlikte, geçmişe bakma yerine,geçmişteki tecrübelerin gelecekte nasıl daha iyi kullnaılabileceğine konsantre olunması gereğine değindi. Edelman, belki de ABD'nin Irak ile ilgili geçmiş eğilim ve endişelerini Türkiye'ye yeteri kadar açıklayamadığını, ancak buna ramen kimsenin, kuzeyden destek olmadıkça Amerika'nin Irak'a savaş açamayacağı şeklinded de düşünmemesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin Amerika için sonsuz önemine değinen Eric Edelman, Amerika'nın terörizme karşı açtığı savaşı güçlendireceğini ve bu nedenle geçmiş yıllarda terörizmden etkilenen Türkiye ile de iş birliği yapmak istediğinden bahsetti.

 
İçeriğe Geri Dön | Ana Menüye Geri Dön